UAE’s Edge to collaborate with Israel on advanced counter unmanned aircraft system

Edge subsidiary SIGN4L will partner with Israel Aerospace Industries on the project

UAE defence conglomerate Edge is partnering with Israel Aerospace Industries (IAI) to develop an advanced Counter-Unmanned Aircraft System (C-UAS) that can detect and intercept a broad range of threats.

Edge subsidiary SIGN4L, which is specialises in developing electronic warfare systems, will collaborate with the Israeli manufacturer on the new project, according to a statement from the two companies on Thursday.

“Both SIGN4L and IAI will leverage their technical capabilities to develop the system in response to specific customer needs,” the two companies said. “Further support will be available via IAI’s partnership with Belgium Advanced Technology Systems, which has a technical and marketing presence in the region.”

Comprising advanced 3D radar, communications intelligence and electro-optic technologies, the C-UAS is fully autonomous and does not require human intervention. It also has other advanced systems and capabilities including spoofing and jamming.

Edge specialises in building advanced technology for weapons systems, cyber protection and electronic warfare with 25 companies under its umbrella. This includes developing drones, UAVs and smart defence equipment.

“It is a defining moment for us to join forces with IAI,” Faisal Al Bannai, Edge chief executive and managing director, said. “As Edge invests extensively in autonomous capabilities, our co-development of a Counter-UAS will help strengthen our advanced technology portfolio.”

The UAE and Israel normalised relations in September and have since concluded a number of agreements in various sectors ranging from aviation to finance. Bilateral trade between the UAE and Israel is expected to reach $4 billion a year, according to the Etihad Credit Insurance.

The agreement “serves as a stepping-stone for further business and strategic alliances between our countries, and will enhance cooperation for R&D and technological innovation,” Boaz Levy, president and chief executive of IAI, said.

Edge, formed in 2019 plans to boost revenue by more than 15 per cent this year with a fresh product line-up and expansion into new export markets, Mr Al Bannai told The National in an interview last month.

The company, which recorded sales of $5bn last year, will target markets in Asia, Africa, Eastern Europe and south America to boost growth.

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Abu Dhabi GP schedule

Friday: First practice - 1pm; Second practice - 5pm

Saturday: Final practice - 2pm; Qualifying - 5pm

Sunday: Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix (55 laps) - 5.10pm

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

Batti Gul Meter Chalu

Producers: KRTI Productions, T-Series
Director: Sree Narayan Singh
Cast: Shahid Kapoor, Shraddha Kapoor, Divyenndu Sharma, Yami Gautam
Rating: 2/5

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

UAE WARRIORS RESULTS

Featherweight

Azouz Anwar (EGY) beat Marcelo Pontes (BRA)

TKO round 2

Catchweight 90kg

Moustafa Rashid Nada (KSA) beat Imad Al Howayeck (LEB)

Split points decision

Welterweight

Gimbat Ismailov (RUS) beat Mohammed Al Khatib (JOR)

TKO round 1

Flyweight (women)

Lucie Bertaud (FRA) beat Kelig Pinson (BEL)

Unanimous points decision

Lightweight

Alexandru Chitoran (ROU) beat Regelo Enumerables Jr (PHI)

TKO round 1

Catchweight 100kg

Marc Vleiger (NED) beat Mohamed Ali (EGY)

Rear neck choke round 1

Featherweight

James Bishop (NZ) beat Mark Valerio (PHI)

TKO round 2

Welterweight

Abdelghani Saber (EGY) beat Gerson Carvalho (BRA)

TKO round 1

Middleweight

Bakhtiyar Abbasov (AZE) beat Igor Litoshik (BLR)

Unanimous points decision

Bantamweight

Fabio Mello (BRA) beat Mark Alcoba (PHI)

Unanimous points decision

Welterweight

Ahmed Labban (LEB) v Magomedsultan Magomedsultanov (RUS)

TKO round 1

Bantamweight

Trent Girdham (AUS) beat Jayson Margallo (PHI)

TKO round 3

Lightweight

Usman Nurmagomedov (RUS) beat Roman Golovinov (UKR)

TKO round 1

Middleweight

Tarek Suleiman (SYR) beat Steve Kennedy (AUS)

Submission round 2

Lightweight

Dan Moret (USA) v Anton Kuivanen (FIN)

TKO round 2

EDITOR'S PICKS
NEWSLETTERS