Artists of determination bid farewell to Dubai's Mawaheb studio with stirring final exhibition

The week-long show will feature eight artists who have been part of the studio over its 10-year run

Mawaheb from Beautiful People, a non-profit art studio for young people with disabilities, will mark its final moments in Dubai with a group exhibition.

Mawaheb’s founder Wemmy de Maaker announced the art studio’s closure last month, citing the coronavirus pandemic as the reason. “The implications surrounding the Covid-19 pandemic have unfortunately forced Mawaheb to close its doors. Mawaheb was supposed to celebrate its 10-year anniversary in October, but instead of a celebration we had to make this difficult decision,” she wrote on Facebook.

She told The National in October that she hopes the community and corporate businesses will continue to support people of determination. "We hope they continue to integrate and include them, whether in motivational talks, art exhibitions or jobs. Work can still be commissioned from the artists even though Mawaheb is not there."

The art studio's final exhibition will open on Monday, November 30, at Fann A Porter, The Workshop in Jumeirah, Dubai. The show will include works from eight artists who have studied at Mawaheb over its decade-long run. Among them is Anjali Kakkar, dubbed the "Tulip Queen of Mawaheb" for her fascination with painting the flower; Namrata Pagarani, who has created tributes to her favourite artists; and Mariam Ismail, whose works focus on the environment. All the pieces will be for sale, with proceeds split between Mawaheb, Fann A Porter and the artists. Works by Anjana Ramakrishnan, Leila Murgian, Sharan Anil, Verano Field and Aarti Shah will also be part of the exhibition.

Scroll through the gallery above to see some of the artworks on offer.

Mawaheb alumni include Victor Sitali, a Zambian painter who is hearing-impaired and attended the art studio from 2011 to 2014. Sitali specialises in portraiture and was included in the 12th Florence Biennale in 2019. This year, Abdulla Lutfi, an Emirati who also studied in Mawaheb, exhibited his humorous illustrations at Cuadro Gallery in DIFC.

The group exhibition at Fann A Porter will run until Monday, December 7.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

Overview

What: The Arab Women’s Sports Tournament is a biennial multisport event exclusively for Arab women athletes.

When: From Sunday, February 2, to Wednesday, February 12.

Where: At 13 different centres across Sharjah.

Disciplines: Athletics, archery, basketball, fencing, Karate, table tennis, shooting (rifle and pistol), show jumping and volleyball.

Participating countries: Algeria, Bahrain, Comoros, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Morocco, Oman, Palestine, Saudi Arabia, Sudan, Syria, Tunisia, Qatar and UAE.

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

PROFILE OF SWVL

Started: April 2017

Founders: Mostafa Kandil, Ahmed Sabbah and Mahmoud Nouh

Based: Cairo, Egypt

Sector: transport

Size: 450+ employees

Investment: approximately $80 million

Investors include: Dubai’s Beco Capital, US’s Endeavor Catalyst, China’s MSA, Egypt’s Sawari Ventures, Sweden’s Vostok New Ventures, Property Finder CEO Michael Lahyani

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision

RESULTS

Bantamweight: Victor Nunes (BRA) beat Azizbek Satibaldiev (KYG). Round 1 KO

Featherweight: Izzeddin Farhan (JOR) beat Ozodbek Azimov (UZB). Round 1 rear naked choke

Middleweight: Zaakir Badat (RSA) beat Ercin Sirin (TUR). Round 1 triangle choke

Featherweight: Ali Alqaisi (JOR) beat Furkatbek Yokubov (UZB). Round 1 TKO

Featherweight: Abu Muslim Alikhanov (RUS) beat Atabek Abdimitalipov (KYG). Unanimous decision

Catchweight 74kg: Mirafzal Akhtamov (UZB) beat Marcos Costa (BRA). Split decision

Welterweight: Andre Fialho (POR) beat Sang Hoon-yu (KOR). Round 1 TKO

Lightweight: John Mitchell (IRE) beat Arbi Emiev (RUS). Round 2 RSC (deep cuts)

Middleweight: Gianni Melillo (ITA) beat Mohammed Karaki (LEB)

Welterweight: Handesson Ferreira (BRA) beat Amiran Gogoladze (GEO). Unanimous decision

Flyweight (Female): Carolina Jimenez (VEN) beat Lucrezia Ria (ITA), Round 1 rear naked choke

Welterweight: Daniel Skibinski (POL) beat Acoidan Duque (ESP). Round 3 TKO

Lightweight: Martun Mezhlumyan (ARM) beat Attila Korkmaz (TUR). Unanimous decision

Bantamweight: Ray Borg (USA) beat Jesse Arnett (CAN). Unanimous decision