Tokyo Olympics football round-up: record-breaking Marta, USA thrashed - in pictures

Brazil legend becomes first woman to score in five consecutive Games, while Americans see 44-game unbeaten run coming crashing to halt

The women's football tournament kicked-off at the Tokyo Olympics on Wednesday with Brazil's Marta firing her way into the record books, while the mighty USA were humbled by Sweden.

At the Miyagi Stadium in Rifu, Marta became the first woman footballer to score in five consecutive Olympic Games when she bagged a brace in Brazil's 5-0 Group F battering of China.

The 35-year-old scored her first Olympic goal in Athens in 2004 and, following her latest double salvo, now has 12 Games strikes. The 35-year-old opened the scoring in the Group F clash in the ninth minute when she arrived late in the box and pounced on a rebound. Debinha made it 2-0 in the 22nd minute.

Marta added her second with a low drive from a tight angle in the 74th minute before forward Andressa converted a penalty with eight minutes to go. Beatriz completed the rout in the 89th minute after latching on to a low cross to beat the goalkeeper with a first-time effort.

Their 43-year-old teammate Formiga also wrote her name into the record books by becoming the first women's footballer to take part in seven Olympic Games.

There was a huge shock in Group G when world champions USA — unbeaten in 44 games going into the Olympics — were hammered 3-0 by Sweden at the Tokyo Stadium in their opening match.

Striker Stina Blackstenius scored either side of the break in the Group G clash — her first came when she beat Abby Dahlkemper to Sofia Jakobsson's cross and steered home a glancing header.

Blackstenius' second came when she stabbed into the roof of the net after Amanda Ilestedt's header bounced back off post.

Sweden ensured there would be no way back for the US as substitute Hurtig rose to nod in a Hanna Glas delivery with 18 minutes left to condemn the Americans to a humbling defeat.

The US, who go on to play New Zealand and Australia in their next two group games, had not lost since going down 3-1 to France in a friendly in January 2019.

In Group E, Team GB started their campaign with a comfortable 2-0 win over Chile, with Manchester City striker Ellen White scoring both goals at the Sapporo Dome.

The first came after 18 minutes when Lucy Bronze’s deep cross was nodded back by Lauren Hemp and White cashed in from six yards.

Chile offered little threat, with Ellie Roebuck a second-half spectator in goal, and White added a second with 17 minutes left. Her flick was laid off to Bronze by Nikita Parris and Bronze crossed for White to acrobatically volley in from six yards.

Team GB now face the hosts Japan in Sapporo on Saturday before playing Canada in Kashima to complete their group-stage fixtures next Tuesday. Manager Hege Riise said: "We have been waiting for this game a long time and we were so eager to get started. Get a good start, get a win, keep them away from our goal, score two goals — it’s a good statement for the games coming up.”

Updated: July 21st 2021, 11:44 AM
UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

'The Ice Road'

Director: Jonathan Hensleigh
Stars: Liam Neeson, Amber Midthunder, Laurence Fishburne

2/5

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

The biog

Most memorable achievement: Leading my first city-wide charity campaign in Toronto holds a special place in my heart. It was for Amnesty International’s Stop Violence Against Women program and showed me the power of how communities can come together in the smallest ways to have such wide impact.

Favourite film: Childhood favourite would be Disney’s Jungle Book and classic favourite Gone With The Wind.

Favourite book: To Kill A Mockingbird for a timeless story on justice and courage and Harry Potters for my love of all things magical.

Favourite quote: “We make a living by what we get, but we make a life by what we give.” — Winston Churchill

Favourite food: Dim sum

Favourite place to travel to: Anywhere with natural beauty, wildlife and awe-inspiring sunsets.

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding

8 traditional Jamaican dishes to try at Kingston 21

  1. Trench Town Rock: Jamaican-style curry goat served in a pastry basket with a carrot and potato garnish
  2. Rock Steady Jerk Chicken: chicken marinated for 24 hours and slow-cooked on the grill
  3. Mento Oxtail: flavoured oxtail stewed for five hours with herbs
  4. Ackee and salt fish: the national dish of Jamaica makes for a hearty breakfast
  5. Jamaican porridge: another breakfast favourite, can be made with peanut, cornmeal, banana and plantain
  6. Jamaican beef patty: a pastry with ground beef filling
  7. Hellshire Pon di Beach: Fresh fish with pickles
  8. Out of Many: traditional sweet potato pudding