Legal adviser accused of embezzling Dh183 million from law firm in Dubai

Man created shell companies and diverted funds from clients, prosecutors claim

A legal adviser has been accused of embezzling millions of dirhams from a Dubai law firm he worked for.

The defendant, 44, is charged with siphoning Dh183.6 million ($49.9m) from Al Shaali Advocates and Legal Consultants for several years before being caught in 2017.

Prosecutors allege the Jordanian – with help from 18 others in total – forged official documents and used them to set up four shell companies – three in different countries and one in Sharjah.

The defendant gained access to the firm’s database with help from five others of the gang including two Indians, a Jordanian, a Moroccan and a Filipino. These five have been charged with aiding and abetting.

After accessing the database, he sent clients fake emails claiming the firm had restructured and new companies had joined. The man then diverted payments to the fake companies, it has been alleged.

One defendant from Germany was responsible for writing the documents that were sent to Al Shaali clients, prosecutors said.

Twelve others, including a Canadian computer engineer, a British employee, two legal consultants from Egypt and a Lebanese sales executive, are charged with possessing some of the embezzled money. Four of the gang remain at large.

The incident only came to light following an internal audit by the company. Further details were not disclosed.

The case will be heard at Dubai Misdemeanours Court on Wednesday.

Updated: July 7th 2021, 7:04 AM

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

THE SPECS

2020 Toyota Corolla Hybrid LE

Engine: 1.8 litre combined with 16-volt electric motors

Transmission: Automatic with manual shifting mode

Power: 121hp

Torque: 142Nm

Price: Dh95,900

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

PREMIER LEAGUE FIXTURES

Saturday (UAE kick-off times)

Watford v Leicester City (3.30pm)

Brighton v Arsenal (6pm)

West Ham v Wolves (8.30pm)

Bournemouth v Crystal Palace (10.45pm)

Sunday

Newcastle United v Sheffield United (5pm)

Aston Villa v Chelsea (7.15pm)

Everton v Liverpool (10pm)

Monday

Manchester City v Burnley (11pm)

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.

RESULTS

Catchweight 82kg
Piotr Kuberski (POL) beat Ahmed Saeb (IRQ) by decision.

Women’s bantamweight
Corinne Laframboise (CAN) beat Cornelia Holm (SWE) by unanimous decision.

Welterweight
Omar Hussein (PAL) beat Vitalii Stoian (UKR) by unanimous decision.

Welterweight
Josh Togo (LEB) beat Ali Dyusenov (UZB) by unanimous decision.

Flyweight
Isaac Pimentel (BRA) beat Delfin Nawen (PHI) TKO round-3.

Catchweight 80kg​​​​​​​
Seb Eubank (GBR) beat Emad Hanbali (SYR) KO round 1.

Lightweight
Mohammad Yahya (UAE) beat Ramadan Noaman (EGY) TKO round 2.

Lightweight
Alan Omer (GER) beat Reydon Romero (PHI) submission 1.

Welterweight
Juho Valamaa (FIN) beat Ahmed Labban (LEB) by unanimous decision.

Featherweight
Elias Boudegzdame (ALG) beat Austin Arnett (USA) by unanimous decision.

Super heavyweight
Maciej Sosnowski (POL) beat Ibrahim El Sawi (EGY) by submission round 1.