Dubai Municipality consults over green parking strategies

A green parking plan could become part of many Dubai buildings if the idea is taken up by Dubai Municipality and Dubai Energy and Water Authority.

A green parking plan could become part of many Dubai buildings if a recommendation by an Abu Dhabi-based environmental and energy consultancy firm is taken up by Dubai Municipality and Dubai Energy and Water Authority. "We've been working with the Dubai Municipality on green building strategies and one of the ideas we've put forward is parking strategies to encourage the use of low-emissions vehicles," says Simon Clouston, technical director of WSP Middle East.

WSP was commissioned by the municipality in 2008 to develop green building regulations for the city, covering planning, design, energy efficiency and outdoor environmental quality. "Similar to car park developments with disabled parking spaces close to the entrance, we've put forward the idea of preferred parking spaces reserved for low-emissions vehicles to encourage their use." The idea was put to the municipality "this time last year", says Clouston. However, given the impact the economic slowdown has had on Dubai's construction industry, a decision has not yet been made on whether this proposal will be taken up in future building projects.

The firm also won the Greater Helsinki Vision 2050 International Ideas competition in 2007 for an entry called "Emerald". This was the design for a high density maritime city surrounded by a network of small villages and rural eco-villages with efficient, green transport as an important part of the design. Small towns were all situated as close as possible to train stations to encourage trains as the main mode of transport.

"The vision was to come up with mixed mode transport to include local cars, buses, trains, pedestrian routes and cycleways, multi-modal transport that is as clean as possible," says Clouston. "It is a master plan project based around enhancing public transport infrastructure with outlying districts, known as islands, connecting to each other and to the main hub." glewis@thenational.ae

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

UEFA CHAMPIONS LEAGUE FIXTURES

All kick-off times 10.45pm UAE (+4 GMT) unless stated

Tuesday
Sevilla v Maribor
Spartak Moscow v Liverpool
Manchester City v Shakhtar Donetsk
Napoli v Feyenoord
Besiktas v RB Leipzig
Monaco v Porto
Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur
Borussia Dortmund v Real Madrid

Wednesday
Basel v Benfica
CSKA Moscow Manchester United
Paris Saint-Germain v Bayern Munich
Anderlecht v Celtic
Qarabag v Roma (8pm)
Atletico Madrid v Chelsea
Juventus v Olympiakos
Sporting Lisbon v Barcelona

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

Day 1 results:

Open Men (bonus points in brackets)
New Zealand 125 (1) beat UAE 111 (3)
India 111 (4) beat Singapore 75 (0)
South Africa 66 (2) beat Sri Lanka 57 (2)
Australia 126 (4) beat Malaysia -16 (0)

Open Women
New Zealand 64 (2) beat South Africa 57 (2)
England 69 (3) beat UAE 63 (1)
Australia 124 (4) beat UAE 23 (0)
New Zealand 74 (2) beat England 55 (2)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

FA CUP FINAL

Chelsea 1
Hazard (22' pen)

Manchester United 0

Man of the match: Eden Hazard (Chelsea)

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

The specs

Engine: 3.5-litre V6

Power: 272hp at 6,400rpm

Torque: 331Nm from 5,000rpm

Transmission: 8-speed auto

Fuel consumption: 9.7L/100km

On sale: now

Price: Dh149,000

 

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova

THURSDAY'S ORDER OF PLAY

Centre Court

Starting at 10am:

Lucrezia Stefanini v Elena Rybakina (6)

Aryna Sabalenka (4) v Polona Hercog

Sofia Kenin (1) v Zhaoxuan Yan

Kristina Mladenovic v Garbine Muguruza (5)

Sorana Cirstea v Karolina Pliskova (3)

Jessica Pegula v Elina Svitolina (2)

Court 1

Starting at 10am:

Sara Sorribes Tormo v Nadia Podoroska

Marketa Vondrousova v Su-Wei Hsieh

Elise Mertens (7) v Alize Cornet

Tamara Zidansek v Jennifer Brady (11)

Heather Watson v Jodie Burrage

Vera Zvonareva v Amandine Hesse

Court 2

Starting at 10am:

Arantxa Rus v Xiyu Wang

Maria Kostyuk v Lucie Hradecka

Karolina Muchova v Danka Kovinic

Cori Gauff v Ulrikke Eikeri

Mona Barthel v Anastasia Gasanova

Court 3

Starting at 10am:

Kateryna Bondarenko v Yafan Wang

Aliaksandra Sasnovich v Anna Bondar

Bianca Turati v Yaroslava Shvedova