Ghana Special: Modern Highlife, Afro Sounds and Ghanaian Blues 1968-1981: Various Artists

Before political and economic instability threw a wrench in the Ghanaian music industry, a little bit of heaven found its way to Africa.

It's tricky to get a fix on what's distinctive in classic Ghanaian dance-band music. It shares a lot with its neighbour Nigeria, with whom it enjoyed a fairly free exchange of talent throughout the 1970s - the Nigerian Afrobeat pioneer and political dissident Fela Kuti holed up there for a while, for instance, guesting on other people's records. And it has a complex relationship with American music: the patterns of influence between the likes of Santana, Wilson Pickett and home-grown stars such as the Aliens defy analysis, not least because they all played together on the same miraculous bill one night in Accra in 1971. Still, if one can't quite isolate the DNA of Ghanaian music, one can always note the family resemblances and admire the variety. This double-disc Soundway compilation of rare and previously unreissued tracks, generously annotated and illustrated, offers the perfect opportunity. There's a lot to take in, and a lot of tracks which, once heard, you won't want to take off. Especially addictive are the sinuous Latin blues and Kuti sax rips on Basa Basa Soundz's Dr Solutsu; the twitchy funk and fluting, Ethiopian-style vocals on Christy Azuma's Din Ya Sugri, and the crying cascades of guitar on the latest track included here, Kyeremateng Atwede's I Go Die for You, from 1981. Political and economic instability caused Ghana's record industry to collapse soon afterwards. Sad, but it had a heck of a golden age.

* Ed Lake

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Leaderboard

15 under: Paul Casey (ENG)

-14: Robert MacIntyre (SCO)

-13 Brandon Stone (SA)

-10 Laurie Canter (ENG) , Sergio Garcia (ESP)

-9 Kalle Samooja (FIN)

-8 Thomas Detry (BEL), Justin Harding (SA), Justin Rose (ENG)

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Our legal consultant

Name: Hassan Mohsen Elhais

Position: legal consultant with Al Rowaad Advocates and Legal Consultants

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer

Results

5.30pm: Maiden Dh165,000 (Turf) 1,600m; Winner: Al Battar, Mickael Barzalona (jockey), Salem bin Ghadayer (trainer).

6.05pm: Maiden Dh165,000 (Dirt) 1,200m; Winner: Good Fighter, Richard Mullen, Satish Seemar.

6.40pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,200m; Winner: Way Of Wisdom, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.15pm: Handicap Dh170,000 (D) 2,200m; Winner: Immortalised, Tadhg O’Shea, Satish Seemar.

7.50pm: Handicap Dh185,000 (T) 2,000m; Winner: Franz Kafka, James Doyle, Simon Crisford.

8.25pm: Handicap Dh185,000 (D) 1,200m; Winner: Mayadeen, Connor Beasley, Doug Watson.

9pm: Handicap Dh185,000 (T) 1,600m; Winner: Chiefdom, Mickael Barzalona, Salem bin Ghadayer