New lesson will be music to pupil's ears

Primary school teachers have welcomed a decision by the Ministry of Education to increase music and arts instruction - in particular, Arab music - in schools.

ABU DHABI // Primary school teachers have welcomed a decision by the Ministry of Education to increase music and arts instruction - in particular, Arab music - in schools. The ministry announced at the weekend that, from the start of the next academic year, it would be introducing classes on musical theory and practice as well as artistic criticism and Emirati heritage for Grade 4 pupils. The decision follows the success of a similar programme for students in Grades 1-3. "My pupils are from small towns and villages in Fujairah," said Aziza Yousef al Mulla, the principal of Fatma bent Outba School in Fujairah. "They don't hear too much about music, and arts in general, so this special package for the lower grades last year helped them, and my school, to grow." Humaid al Qattami, the Minister of Education, highlighted the importance of incorporating local music heritage into the curriculum, according to the state news agency, WAM. There will be a focus on folk tunes and authentic Arab melodies. Although music and art are already compulsory subjects for Grades 1-5, teachers said the extra focus would be beneficial. "Music is life," said Mrs al Mulla. "No one can live life without music, and learning about it makes a complete person. It adds to the cocktail of subjects which contribute to a student's progress." The principal of Al Bayeraq Primary School in Al Ain, Mohammed al Hammadi, said it was a "pleasure" to hear the ministry's decision. His school, like most in Abu Dhabi, follows the curriculum set by Abu Dhabi Education Council not the ministry, but he said: "We want more Arabic and Emirati national music in our classes. We want something about our own culture. There is so much education about the whole world but nothing for us, nothing about the Emirates." Music teachers from private schools, where musical education is much more entrenched, agreed such classes are important to a child's development. "Every subject can relate back to music," said Mathew Curtis, a woodwind teacher from the British School Al Khubairat, in Abu Dhabi. "Maths, language, history and geography are all touched on when someone learns about music. Also there have been many studies showing that if you learn music, even for a few weeks, it can help your learning in every other way." aseaman@thenational.ae

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Living in...

This article is part of a guide on where to live in the UAE. Our reporters will profile some of the country’s most desirable districts, provide an estimate of rental prices and introduce you to some of the residents who call each area home.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.

Results

Male 51kg Round 1

Dias Karmanov (KAZ) beat Mabrook Rasea (YEM) by points 2-1.

Male 54kg Round 1

Yelaman Sayassatov (KAZ) beat Chen Huang (TPE) TKO Round 1; Huynh Hoang Phi (VIE) beat Fahad Anakkayi (IND) RSC Round 2; ​​​​​​​Qais Al Jamal (JOR) beat Man Long Ng (MAC) by points 3-0; ​​​​​​​Ayad Albadr (IRQ) beat Yashar Yazdani (IRI) by points 2-1.

Male 57kg Round 1

Natthawat Suzikong (THA) beat Abdallah Ondash (LBN) by points 3-0; Almaz Sarsembekov (KAZ) beat Ahmed Al Jubainawi (IRQ) by points 2-1; Hamed Almatari (YEM) beat Nasser Al Rugheeb (KUW) by points 3-0; Zakaria El Jamari (UAE) beat Yu Xi Chen (TPE) by points 3-0.

Men 86kg Round 1

Ahmad Bahman (UAE) beat Mohammad Al Khatib (PAL) by points 2-1

​​​​​​​Men 63.5kg Round 1

Noureddin Samir (UAE) beat Polash Chakma (BAN) RSC Round 1.

Female 45kg quarter finals

Narges Mohammadpour (IRI) beat Yuen Wai Chan (HKG) by points.

Female 48kg quarter finals

Szi Ki Wong (HKG) beat Dimple Vaishnav (IND) RSC round 2; Thanawan Thongduang (THA) beat Nastaran Soori (IRI) by points; Shabnam Hussain Zada (AFG) beat Tzu Ching Lin (TPE) by points.

Female 57kg quarter finals

Nguyen Thi Nguyet (VIE) beat Anisha Shetty (IND) by points 2-1; Areeya Sahot (THA) beat Dana Al Mayyal (KUW) RSC Round 1; Sara Idriss (LBN) beat Ching Yee Tsang (HKG) by points 3-0.