Sunday cover: England avert total collapse, seize Six Nations destiny

The National's Sport cover for the Sunday, March 13 issue, featuring England rugby as they held off a late Wales flurry to put themselves in dominant Six Nations position.

The National’s Sport cover for the Sunday, March 13 issue, featuring England rugby as they held off a late Wales flurry to put themselves in dominant Six Nations position.

England will now look to seize the grand slam in their final match against France. Read about the "funny" crucial win for Eddie Jones and England over Wales.

Follow us on Twitter @NatSportUAE

Like us on Facebook at facebook.com/TheNationalSport

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)

RESULTS

Bantamweight title:
Vinicius de Oliveira (BRA) bt Xavier Alaoui (MAR)
(KO round 2)
Catchweight 68kg:
Sean Soriano (USA) bt Noad Lahat (ISR)
(TKO round 1)
Middleweight:
Denis Tiuliulin (RUS) bt Juscelino Ferreira (BRA)
(TKO round 1)
Lightweight:
Anas Siraj Mounir (MAR) bt Joachim Tollefsen (DEN)
(Unanimous decision)
Catchweight 68kg:
Austin Arnett (USA) bt Daniel Vega (MEX)
(TKO round 3)
Lightweight:
Carrington Banks (USA) bt Marcio Andrade (BRA)
(Unanimous decision)
Catchweight 58kg:
Corinne Laframboise (CAN) bt Malin Hermansson (SWE)
(Submission round 2)
Bantamweight:
Jalal Al Daaja (CAN) bt Juares Dea (CMR)
(Split decision)
Middleweight:
Mohamad Osseili (LEB) bt Ivan Slynko (UKR)
(TKO round 1)
Featherweight:
Tarun Grigoryan (ARM) bt Islam Makhamadjanov (UZB)
(Unanimous decision)
Catchweight 54kg:
Mariagiovanna Vai (ITA) bt Daniella Shutov (ISR)
(Submission round 1)
Middleweight:
Joan Arastey (ESP) bt Omran Chaaban (LEB)
(Unanimous decision)
Welterweight:
Bruno Carvalho (POR) bt Souhil Tahiri (ALG)
(TKO)