Coyle ready for return to Burnley

Owen Coyle, the Bolton Wanderers manager, claims he would never have left Burnley last season if his decision had been governed purely by emotion.

BOLTON // Owen Coyle, the Bolton Wanderers manager, claims he would never have left Burnley last season if his decision had been governed purely by emotion. Coyle, who got Burnley promoted to the Premier League in 2009, departed Turf Moor in January to take over at Bolton. The 44-year-old makes his first return to the stadium tonight when the two sides meet in the Carling Cup third round, and Coyle insists he would still be in charge at Burnley if he had let his heart rule his head.

"If it was just down to emotion, and emotion alone, I would never have left Burnley," Coyle said. "But I had to look at the bigger picture and I made a footballing decision because of the infrastructure and everything else at Bolton. I'd been here as a player and I knew everything that goes with that as well, and that was how it was made. "Was it emotional leaving? Absolutely. Will it be emotional tomorrow night? Of course it will. I wouldn't be evasive or try to get away from that. But regardless of how I'm treated tomorrow night or the reception that I get, nothing will ever take away from the feeling I have for Burnley. It goes without saying."

* Press Association

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)

FIGHT CARD

 

1.           Featherweight 66kg

Ben Lucas (AUS) v Ibrahim Kendil (EGY)

2.           Lightweight 70kg

Mohammed Kareem Aljnan (SYR) v Alphonse Besala (CMR)

3.           Welterweight 77kg

Marcos Costa (BRA) v Abdelhakim Wahid (MAR)

4.           Lightweight 70kg

Omar Ramadan (EGY) v Abdimitalipov Atabek (KGZ)

5.           Featherweight 66kg

Ahmed Al Darmaki (UAE) v Kagimu Kigga (UGA)

6.           Catchweight 85kg

Ibrahim El Sawi (EGY) v Iuri Fraga (BRA)

7.           Featherweight 66kg

Yousef Al Husani (UAE) v Mohamed Allam (EGY)

8.           Catchweight 73kg

Mostafa Radi (PAL) v Abdipatta Abdizhali (KGZ)

9.           Featherweight 66kg

Jaures Dea (CMR) v Andre Pinheiro (BRA)

10.         Catchweight 90kg

Tarek Suleiman (SYR) v Juscelino Ferreira (BRA)