Long Shot: Silhouettes at the Australian Open

As they jump in and out of the slivers of light, the world's best tennis players not only compete against one another but they're also challenged by the dramatic shifting rays of light which swallow their court vision. Unlike many of the tennis Grand Slams, the lighting conditions at the Australian Open can dictate one's overall scheme during a match and can a cast darkness on a players momentum.

*Photo editing by Sport photo editor RJ Mickelson

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Stage 5 results

1 Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 3:48:53

2 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team -

Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott - 

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ  0:00:04

5 Ilnur Zakarin (RUS) CCC Team 0:00:07

General Classification:

1 Adam Yates (GBR) Mitchelton-Scott 20:35:04

2 Tadej Pogacar (SlO) UAE Team Emirates 0:01:01

3 Alexey Lutsenko (KAZ) Astana Pro Team 0:01:33

4 David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ 0:01:48

5 Rafał Majka (POL) Bora-Hansgrohe 0:02:11

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.

Results

2.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,700m; Winner: AF Mezmar, Adam McLean (jockey), Ernst Oertel (trainer).

3pm: Maiden (PA) Dh40,000 2,000m; Winner: AF Ajwad, Tadhg O’Shea, Ernst Oertel.

3.30pm: Handicap (PA) Dh40,000 1,200m; Winner: Gold Silver, Sam Hitchcott, Ibrahim Aseel.

4pm: Maiden (PA) Dh40,000 1,000m; Winner: Atrash, Richard Mullen, Ana Mendez.

4.30pm: Gulf Cup Prestige (PA) Dh150,000 1,700m; Winner: AF Momtaz, Saif Al Balushi, Musabah Al Muhairi.

5pm: Handicap (TB) Dh40,000 1,200m; Winner: Al Mushtashar, Richard Mullen, Satish Seemar.