Pocketful of Dirhams: How much insurance do we really need?

Protecting yourself, your family and your personal belongings with insurance should be part of a comprehensive financial plan. But many residents in the UAE don’t bother to take out protection with some paying the price for having no cover further down the line.

While some insurance cover is mandatory in the Emirates, such as car and health insurance, other protection is optional such as travel, home contents and life insurance.

According to a 2018 survey from financial comparison website yallacompare, only 11 per cent of UAE consumers are subscribed to a home contents insurance policy and almost two thirds of UAE residents do not take out travel insurance before an international holiday.

So what insurance should we actually have in place? How much should we expect to pay to protect ourselves and our possessions? And what cover do we need to protect us during the coronavirus outbreak?

Host Alice Haine, the personal finance editor of The National is joined by Willy Lowry, a multimedia producer at The National who admits to knowing very little about insurance. She is also joined later in the show by Jonathan Rawling, the chief financial officer of yallacompare, who is an expert on the insurance industry.

Take a look at last week's episode for tips on how to become a better saver in the UAE

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

Heather, the Totality
Matthew Weiner,
Canongate 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

ACC 2019: The winners in full

Best Actress Maha Alemi, Sofia

Best Actor Mohamed Dhrif, Weldi  

Best Screenplay Meryem Benm’Barek, Sofia  

Best Documentary Of Fathers and Sons by Talal Derki

Best Film Yomeddine by Abu Bakr Shawky

Best Director Nadine Labaki, Capernaum
 

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Continental champions

Best Asian Player: Massaki Todokoro (Japan)

Best European Player: Adam Wardzinski (Poland)

Best North & Central American Player: DJ Jackson (United States)

Best African Player: Walter Dos Santos (Angola)

Best Oceanian Player: Lee Ting (Australia)

Best South American Player: Gabriel De Sousa (Brazil)

Best Asian Federation: Saudi Jiu-Jitsu Federation

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD

Manchester City (0) v Liverpool (3)

Uefa Champions League, quarter-final, second leg

Where: Etihad Stadium
When: Tuesday, 10.45pm
Live on beIN Sports HD